94
      Thursday
      97 / 73
      Friday
      96 / 72
      Saturday
      95 / 73

      Four Valley Hoops Teams Ranked In State Top 25

      (AP) - High school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches and Tex Preps Basketball magazine for the week of Dec. 5: BOYS

      Class 5A

      1. Lewisville Marcus, 9-1; 2. DeSoto, 10-2; 3. Fort Bend Bush, 6-1; 4. Northside Warren, 12-2; 5. North Crowley, 12-1; 6. Garland Naaman Forest, 8-0; 7. Houston Strake Jesuit, 6-0; 8. SA Churchill, 11-1; 9. Northside Clark, 11-3; 10. The Woodlands, 9-0; 11. South Grand Prairie, 10-1; 12. Plano West, 8-1; 13. Coppell, 8-0; 14. Richardson Berkner, 9-4; 15. Fort Bend Travis, 5-2; 16. Clear Brook, 8-1; 17. SA Reagan, 9-2; 18. Cedar Hill, 4-2; 19. Houston Langham Creek, 5-2; 20. Spring Dekaney, 7-4; 21. League City Clear Lake, 5-2; 22. Northside Stevens, 8-4; 23. New Braunfels, 8-1; 24. Fort Bend Elkins, 6-2; 25. EP Americas, 8-1.

      Class 4A

      1. Dallas Kimball, 7-2; 2. Dallas South Oak Cliff, 5-2; 3. The Colony, 9-1; 4. Houston Yates, 3-3; 5. Dallas Wilson, 7-1; 6. FW Trimble Tech, 7-3; 7. Rosenberg Terry, 6-0; 8. FW Arlington Heights, 6-1; 9. SA Alamo Heights, 6-1; 10. Arlington Seguin, 6-1; 11. Wolfforth Frenship, 7-1; 12. Dallas Lincoln, 2-3; 13. Manvel, 5-3; 14. Pearland Dawson, 8-2; 15. Dallas Hillcrest, 7-1; 16. Austin LBJ, 6-3; 17. Northside Brennan, 9-3; 18. Little Elm, 7-2; 19. Humble, 6-4; 20. Dallas Highland Park, 7-0; 21. Lake Travis, 5-3; 22. Austin McCallum, 5-3; 23. New Braunfels Canyon, 5-4; 24. EP Riverside, 5-2; 25. Waco University, 8-2.

      Class 3A

      1. Mexia, 6-1; 2. Lubbock Estacado, 4-2; 3. Carrollton Ranchview, 6-3; 4. Sour Lake Hardin-Jefferson, 10-0; 5. Silsbee, 6-2; 6. Argyle, 5-1; 7. CC Miller, 4-3; 8. Burkburnett, 8-0; 9. SA Houston, 5-1; 10. Waco La Vega, 7-0; 11. CC West Oso, 7-1; 12. Wilmer-Hutchens, 6-2; 13. Dallas Madison, 3-3; 14. Seminole, 5-1; 15. Kennedale, 7-0; 16. Liberty Hill, 8-1; 17. Sealy, 4-1; 18. Boerne, 7-3; 19. Abilene Wylie, 5-3; 20. Wimberley, 6-1; 21. Pampa, 7-1; 22. Lindale, 5-3; 23. Midland Greenwood, 5-3; 24. Ferris, 6-2; 25. Coldspring-Oakhurst, 0-0.

      Class 2A

      1. Idalou, 3-2; 2. White Oak, 7-1; 3. Crockett, 0-0; 4. SA Cole, 3-0; 5. Tuscola Jim Ned, 7-1; 6. New Waverly, 3-3; 7. Whitewright, 2-3; 8. Edgewood, 9-0; 9. Brock, 5-3; 10. Tatum, 3-1; 11. Hempstead, 0-0; 12. Red Oak Life, 8-0; 13. Jarrell, 6-0; 14. Santa Rosa, 2-1; 15. Italy, 5-2; 16. Holliday, 0-0; 17. Wall, 3-1; 18. Hearne, 9-2; 19. Troup, 7-0; 20. Ponder, 5-6; 21. Marion, 7-0; 22. Mount Pleasant Chapel Hill, 8-2; 23. Kountze, 5-3; 24. Childress, 2-2; 25. Gladewater Sabine, 8-0.

      Class 1A Division I

      1. Clarksville, 3-1; 2. Tenaha, 0-0; 3. Stamford, 0-0; 4. Hale Center, 3-0; 5. Cayuga, 3-0; 6. Olton, 5-2; 7. Port Aransas, 6-2; 8. Hubbard, 0-1; 9. Mumford, 7-0; 10. Burton, 0-0; 11. Poolville, 9-2; 12. Dallardsville Big Sandy, 5-2; 13. Boys Ranch, 8-1; 14. Grapeland, 5-4; 15. Albany, 3-0; 16. Muenster, 0-0; 17. Milano, 4-1; 18. Medina, 7-1; 19. Seymour, 0-0; 20. Kerens, 5-2; 21. La Rue La Poynor, 7-4; 22. Evadale, 3-3; 23. Stinnett West Texas, 5-0; 24. Woodsboro, 6-1; 25. Broaddus, 8-5.

      Class 1A Division II

      1. Roxton, 9-1; 2. Wells, 7-0; 3. Laneville, 6-1; 4. Throckmorton, 0-0; 5. Water Valley, 5-0; 6. Rankin, 4-1; 7. Sands, 6-1; 8. Lipan, 6-2; 9. Dodd City, 10-0; 10. Grady, 8-0; 11. Martinsville, 6-4; 12. Turkey Valley, 0-0; 13. Waelder, 1-3; 14. Fayetteville, 5-1; 15. Meadow, 1-2; 16. Calvert, 0-1; 17. Graford, 5-1; 18. Saltillo, 6-5; 19. Nazareth, 4-2; 20. Douglass, 9-1; 21. Borden County, 0-0; 22. Sterling City, 0-0; 23. Zephyr, 4-2; 24. Ira, 3-1; 25. Eden, 6-1.

      Large Private Schools

      1. Arlington Grace Prep, 5-0; 2. Plano Prestonwood Christian, 3-0; 3. Houston Westbury Christian, 6-0; 4. Lubbock Trinity Christian, 10-0; 5. SA Antonio Christian, 16-1; 6. Houston St. Thomas, 14-3; 7. Houston Bellaire Episcopal, 12-2; 8. Plano John Paul II, 9-3; 9. Houston St. John's, 9-5; 10. SA Central Catholic, 10-4; 11. Dallas St. Mark's, 7-0; 12. SA St. Anthony, 8-4; 13. Dallas Episcopal, 6-5; 14. Houston Christian, 12-3; 15. Dallas Bishop Lynch, 9-4; 16. FW All Saints, 9-2; 17. FW Christian, 7-7; 18. Dallas Bishop Dunne, 6-3; 19. Argyle Liberty Christian, 6-2; 20. Dallas Greenhill, 3-3; 21. Irving Cistercian, 8-1; 22. Austin Hyde Park Baptist, 5-3; 23. Austin St. Andrew's, 6-1; 24. EP Cathedral, 7-3; 25. Cedar Hill Trinity Christian, 5-3.

      Small Private Schools

      1. Conroe The Woodlands Christian, 4-2; 2. Tomball Rosehill Christian, 10-2; 3. Austin Waldorf School, 9-3; 4. Kingwood Northeast Christian, 3-3; 5. Dallas Shelton, 2-3; 6. FW Calvary Christian, 2-0; 7. EP Faith Christian, 6-1; 8. Keene Chisholm Trail Academy, 7-2; 9. Beaumont Legacy Christian Academy, 3-2; 10. Bullard Brook Hill, 0-2; 11. Arlington Burton Adventist Academy, 5-2; 12. Red Oak Ovilla Christian, 6-4; 13. Houston Beren Christian, 4-2; 14. Garland Christian Academy, 6-3; 15. Abilene Christian, 1-0; 16. Colleyville Covenant Christian, 5-3; 17. St. Thomas Episcopal, 3-4; 18. Austin St. Dominic Savio, 8-2; 19. SA St. Gerard Catholic, 3-3; 20. Irving The Highlands School, 5-2; 21. San Marcos Academy, 5-5; 22. New Braunfels Christian Academy, 5-3; 23. FW Bethesda Christian, 8-0; 24. SA Gateway Christian, 13-3; 25. Flower Mound Coram Deo Academy, 4-2.

      GIRLS

      Class 5A

      1. Irving MacArthur, 14-0; 2. Southlake Carroll, 12-0; 3. Cypress Falls, 17-1; 4. Pflugerville, 16-0; 5. Duncanville, 10-1; 6. Spring Dekaney, 14-1; 7. League City Clear Springs, 12-3; 8. Plano West, 13-1; 9. Arlington Bowie, 8-2; 10. Houston Bellaire, 13-2; 11. Killeen Harker Heights, 11-0; 12. Georgetown, 13-0; 13. DeSoto, 11-3; 14. Laredo Alexander, 15-1; 15. Mansfield Timberview, 9-3; 16. Dallas Skyline, 8-2; 17. Cedar Hill, 8-2; 18. The Woodlands, 12-2; 19. Katy Taylor, 11-3; 20. SA Reagan, 13-3; 21. Alief Elsik, 9-4; 22. Mansfield, 11-3; 23. Harlingen, 11-3; 24. Northside Stevens, 13-4; 25. SA Churchill, 9-3.

      Class 4A

      1. Beaumont Ozen, 8-0; 2. Dallas Lincoln, 5-0; 3. Canyon, 8-2; 4. Cedar Park Vista Ridge, 10-0; 5. Mansfield Summit, 9-3; 6. Rockwall, 12-3; 7. Manvel, 9-1; 8. Northside Brennan, 12-0; 9. EP Chapin, 12-0; 10. Huntsville, 5-2; 11. Victoria East, 15-1; 12. WF Rider, 11-2; 13. Aledo, 11-3; 14. Barbers Hill, 13-3; 15. Floresville, 10-2; 16. Granbury, 9-3; 17. Plainview, 11-3; 18. Montgomery, 9-4; 19. Denton, 11-0; 20. Castroville Medina Valley, 13-2; 21. Bryan Rudder, 13-3; 22. Arlington Seguin, 9-3; 23. CC Tuloso-Midway, 10-3; 24. West Mesquite, 6-3; 25. Hildalgo, 17-2.

      Class 3A

      1. Abilene Wylie, 9-1; 2. Kennedale, 7-2; 3. Lubbock Cooper, 8-2; 4. Texarkana Liberty-Eylau, 7-1; 5. Shallowater, 10-1; 6. Lorena, 9-1; 7. Celina, 8-2; 8. Giddings, 14-2; 9. Yoakum, 10-1; 10. Liberty Hill, 10-3; 11. Brownwood, 10-3; 12. Sealy, 13-1; 13. Mexia, 8-3; 14. Goliad, 9-1; 15. Aransas Pass, 5-0; 16. Bullard, 7-2; 17. Wilmer-Hutchins, 9-0; 18. CC West Oso, 4-1; 19. Geronimo Navarro, 10-3; 20. North Forney, 7-2; 21. Devine, 8-1; 22. Rockdale, 6-1; 23. Decatur, 9-2; 24. Lindale, 7-3; 25. Fairfield, 6-4.

      Class 2A

      1. Alvord, 10-0; 2. Tuscola Jim Ned, 11-3; 3. Krum, 11-0; 4. Spearman, 6-1; 5. Godley, 5-2; 6. Brock, 10-3; 7. Merkel, 8-0; 8. Poth, 4-2; 9. Winnsboro, 5-3; 10. Tatum, 6-0; 11. Grandview, 9-1; 12. Marion, 6-1; 13. Edgewood, 7-3; 14. Tulia, 7-2; 15. Thorndale, 8-1; 16. Skidmore-Tynan, 8-3; 17. Comanche, 14-1; 18. Melissa, 11-0; 19. Teague, 9-2; 20. Bruceville-Eddy, 9-0; 21. Cooper, 11-1; 22. Tolar, 11-1; 23. Buna, 6-0; 24. Centerville, 7-1; 25. New Waverly, 9-2.

      Class 1A Division I

      1. Smyer, 11-0; 2. Muenster, 13-1; 3. Martin's Mill, 10-2; 4. Sudan, 8-2; 5. Mason, 8-1; 6. Santo, 9-2; 7. Ivanhoe Rayburn, 11-0; 8. Lovelady, 12-2; 9. Gruver, 8-1; 10. Zavalla, 7-3; 11. Wellington, 9-2; 12. Slocum, 9-2; 13. Snook, 5-1; 14. Olton, 8-1; 15. Big Sandy, 11-2; 16. Kerens, 6-4; 17. Falls City, 7-1; 18. Broaddus, 6-0; 19. Plains, 9-0; 20. Avery, 8-2; 21. Canadian, 9-4; 22. Evadale, 9-4; 23. Meridian, 6-2; 24. Lockney, 6-3; 25. Goldthwaite, 6-5.

      Class 1A Division II

      1. Neches, 7-0; 2. Lipan, 13-0; 3. Saltillo, 11-0; 4. Lorenzo, 9-0; 5. Rochelle, 11-0; 6. Turkey Valley, 6-0; 7. Strawn, 9-1; 8. Fayetteville, 6-1; 9. Whitharral, 6-3; 10. Borden County, 8-1; 11. Miami, 10-1; 12. Kennard, 9-2; 13. Hartley, 6-0; 14. Knippa, 7-1; 15. Martinsville, 10-1; 16. New Home, 7-0; 17. Roscoe Highland, 8-2; 18. Ropesville Ropes, 9-1; 19. Nueces Canyon, 5-2; 20. Huckabay, 5-2; 21. Walnut Springs, 4-2; 22. Aquilla, 7-2; 23. Sterling City, 7-2; 24. Dodd City, 8-3; 25. Crowell, 6-2.

      Large Private Schools

      1. Houston Westbury; 2. Argyle Liberty; 3. Plano John Paul II; 4. Dallas Bishop Lynch; 5. Houston St. Agnes; 6. Tomball Concordia Lutheran; 7. Midland Christian; 8. Houston Kinkaid; 9. Lubbock Trinity Christian; 10. Trinity Christian Academy; 11. FW Christian; 12. Dallas Ursuline; 13. SA Incarnate Word; 14. Houston St. Pius; 15. Plano Prestonwood Academy ; 16. Houston Christian; 17. Houston Bellaire Episcopal; 18. Houston St. John; 19. Arlington Grace Prep; 20. Brownsville St. Joseph; 21. Houston Second Baptist; 22. Dallas Greenhill Academy; 23. FW Nolan; 24. Tyler All Saints Episcopal; 25. SA Antonian.

      Small Private Schools

      1. Marble Falls Faith; 2. Tomball Rosehill; 3. FW Lake Country; 4. Sherman Texoma; 5. SA Cornerstone; 6. Amarillo San Jacinto; 7. DeSoto Canterbury; 8. Austin Savio; 9. Shiner St. Paul; 10. Abilene Christian; 11. SA Lutheran; 12. Muenster Sacred Heart; 13. Amarillo Arbor Christian; 14. Austin Regents; 15. Victoria Faith Academy; 16. Austin Brentwood Christian; 17. Baytown Christian; 18. Red Oak Ovilla Christian; 19. SA Sunnybrook; 20. Granbury Happy Hill Farm; 21. Austin Waldorf; 22. McKinney Christian; 23. Richardson Canyon Creek; 24. Boerne Geneva; 25. Bullard Brookhill

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER