component-social-facebook_share_api-v2-01
      81
      Saturday
      76 / 55
      Sunday
      77 / 58
      Monday
      81 / 61

      Mission Places 2 Defenders On 4A All-State 1st Team

      The 2009 Class 4A All-State high school football team, released Wednesday, as voted on by The Associated Press Sports Editors based on regular-season performance. Players are listed in alphabetical order at each position.

      FIRST TEAM

      Offense

      OL --- Corbin Boettger, Denison, sr.; Garrett Gramling, Denton Ryan, sr.; Bryce Redman, Longview, sr.; Cole Underwood, Denton Guyer, sr.; Daryl Williams, Lake Dallas, sr.

      Ends/Receivers --- Chris Hipps, Dallas Highland Park, sr.; Matt Lipka, Mckinney, sr.

      QB --- Scotty Young, Denton Ryan, sr.

      RB --- Malcom Brown, Schertz Steele, jr.; Leroy Dobbins, Montgomery, sr.; Johnathan Gray, Aledo, soph.

      PK --- Kramer Fyfe, Lake Travis, sr.

      Offensive Player Of The Year --- Scotty Young, Denton Ryan

      Defense

      DL --- Taylor Bible, Denton Guyer, sr.; Ty Hook, Denton Ryan, jr.; Javiel Jolliffe, EP Chapin, sr.; Shane Sobnosky, Santa Fe, sr.

      LB --- Rudy Lopez, Mission, sr.; Jeremy Stallworth, Carrollton Newman Smith, jr.; Jake Weddle, Frisco Liberty, sr.

      DB --- Alonte' Darden, Longview, sr.; Ramon Flowers, Flour Bluff, sr.; Justin Garcia, Mission, sr.; Geoff Hooker, Sherman, sr.

      P --- Edgar Salcido, EP Del Valle, sr.

      Defensive Player Of The Year --- Rudy Lopez, Mission

      SECOND TEAM

      Offense

      OL --- Jaqwaylin Arps, Denison, sr.; Matt Gibson, Dallas Highland Park, sr.; Ian Kelso, Lake Travis, sr.; Jonathon Molina, Big Spring, jr.; Abraham Trejo, Weslaco East, sr.

      Ends/Receivers --- Antonio Anderson, Denton Ryan, sr.; Al Lasker, Carrollton Newman Smith, sr.

      QB --- James Franklin, Lake Dallas, sr.

      RB --- D.J. Jones, Denison, sr.; Cori Sanchez, EP Chapin, sr.; Damion Willis, Mckinney, jr.

      PK --- Shaun Rodriguez, Angleton, jr.

      Defense

      DL --- Kedrick Dial, Sulphur Springs, sr.; Corey Fletcher, Henderson, jr.; Tony Hill, Dayton, sr.; Cy Wilson, Aledo, sr.

      LB --- Ernest Rodriguez, EP Chapin, sr.; Matt Ritchey, Big Spring, sr.; Ryan Simmons, Schertz Steele, jr.

      DB --- Trevonta Ebron, Dallas Jefferson, jr.; Duke Hamilton, Jacksonville, sr.; Rick Izaguirre, Mercedes, sr.; Randall Joyner, Carrollton Newman Smith, sr.

      P --- Jason Burford, EP Burges, jr.

      Honorable Mention

      Offense

      OL --- Francisco Brito, Flour Bluff; Beau Carpenter, Sulphur Springs; I'raunce Ellis, Killeen; Logan Hoppenrath, Fw Boswell; Colby Houston, Red Oak; Nate Leonard, Mckinney; Duwayne Lewis, Port Lavaca Calhoun; Jordan Nichols, Wolfforth Frenship; Tevin Ratcliff, Longview; Catarino Salazar, Weslaco East; Matt Scott, Buda Hays; Chance Vernon, Gregory-Portland; Kenneth Walker, Montgomery; Davonte Wallace, Ep Irvin; Cole Wehring, Rosenberg Terry; Austin Woods, Rockwall-Heath; Mason Y'barbo, Sulphur Springs.

      Ends/Receivers --- Jonathan Davis, Hereford; Saqwan Edwards, Manvel; Conner Floyd, Lake Travis; Carey Fortson, Longview; Michael Gilmore, La Marque; Josh Gold, Richardson Pearce; Blake Jumonville, Richardson Pearce; Trey Metoyer, Whitehouse; Jimmay Mundine, Denison; Terrell Reece, Brenham; Bud Sasser, Denton Ryan; Thaddeus Straughter, Big Spring.

      QB --- Michael Brewer, Lake Travis; Madison Carter, Sherman; Albert Chavez, Mercedes; Michael Cummings, Killeen; Josh Dorman, Birdville; Darian Lazard, Pearland Dawson; Zach Lee, Mckinney; Conner Moore, Canyon; Luke Woodley, Dallas Highland Park.

      RB --- Monte Anderson, Big Spring; Ladarius Anthony, Kilgore; Willie Culpepper, Sa Brackenridge; Andy Erickson, Lake Travis; Cody Evans, Corsicana; Caleb Harmon, Port Neches-Groves; Ty Hicks, Amarillo Palo Duro; Henry Josey, Angleton; Randall Joyner, Carrollton Newman Smith; James Myles, Stephenville; Jaimaine Wilhite, Denton Guyer; Kenny Williams, Pflugerville Hendrickson.

      PK --- Eric Hosek, Sherman.

      Defense

      DL --- Derrick Anderson, Big Spring; Keith Booker, Rosenberg Terry; Trevor Gillette, Lake Travis; C.J. Guerra, Rosenberg Terry; T.C. Jones, Angleton; Dwight Kennedy, Terrell; Charles Leslie, Sherman; Aaron Morrison, Denison; Jonathan Roberts, Lake Travis; Robert Satterfield, Denton Guyer; Matt Sealy, Dallas Highland Park; Bubba Vactor, Longview; T.R. Varnado, Stephenville; Jared Wesley, Canyon; Two Willis, Manvel.

      LB --- Royce Asi, Killeen; Beau Barnes, Friendswood; Derek Burk, Conroe Caney Creek; Quinton Crow, Lake Travis; Martin Davis, Corsicana; Charlie Foose, Dallas Highland Park; Jacoby Hale, Beaumont Central; Drew Hamilton, Lake Dallas; Danny Heiss, Aledo; Ryan Jackson, Angleton; Justin Jones, Jacksonville; Webster Jones, Angleton; Ian Lazarus, Lake Travis; Alex Martinez, Mission; Adam Ontiveros, EP Chapin; Garrett Powell, Sherman; Brent Pulliam, Sherman; Gerald Richardson, Mansfield Legacy; Rush Seaver, Lampasas; Jocko Spataro, Sulphur Springs; Jaaron Staton, Dallas Conrad.

      DB --- Charlie Alva, EP Chapin; Landon Appling, El Campo; Triston Crook, Sulphur Springs; Dre Dunbar, Port Neches-Groves; Ciante Evans, Arlington Seguin; Jacob Garza, Mission Memorial; Jose Hernandez, Ep Bowie; Jake Howeth, Dallas Highland Park; Dedrin Jones, Schertz Steele; Addison Mcgee, Longview; A.J. Perez, Alice; Cody Reeves, Denison; Aaron Reyna, Lampasas; Sharard Timmons, Sulphur Springs; Taylor Wrinkle, Lake Travis.

      P --- Collin Bradley, Hallsville; Madison Carter, Sherman; Cesar Lozano, EP Chapin; Steven Maeweather, Houston Sharpstown.

      FOLLOW US ON TWITTER